Môžu malé štvorcové dlaždice spôsobiť, že naša kúpeľňa bude mať jedinečný charakter? Rozhodne áno. Keramická mozaika sa teší veľkej obľube už roky a má využitie nielen v domácich kúpeľniach. Presvedčte sa sami, v čom spočíva jej tajomstvo a spoznajte overené spôsoby na odborné ukladanie.

 

Druhy mozaiky


V obchodoch nájdeme rôzne typy mozaiky: keramickú mozaiku, sklenenú, kamennú a dokonca aj drevenú či kovovú. Najčastejšie sa používa keramická mozaika. Aby jej ukladanie nebolo také zdĺhavé, výrobcovia spojili drobné prvky špeciálnou sieťou a vytvorili tak hotové bloky, ktoré sú dostupné v rôznych rozmeroch. Vďaka tomu je montáž mozaiky oveľa jednoduchšia, pretože sa už nemusíme starať o to, aby bola každá štvorcová dlaždica rovnomerne osadená. Jednoducho povedané, časť práce bola už vykonaná za nás. Uvedené hárky bez problémov môžeme prispôsobiť rôznemu druhu podkladu, modelovať a orezať ich ľubovoľným spôsobom.

 

rodzaje plytek kwadratowa czarno biala mozaika heksagon arabeska

 

Keramická mozaika – prečo sa oplatí?


Okrem toho, že mozaika vyzerá neuveriteľne efektne, jej použitie má veľmi praktický rozmer. Prečo? Pretože vďaka nej môžeme bez problémov dokončiť tzv. ťažké miesta, bez nutnosti zdĺhavého orezávania a modelovania tradičných dlaždíc. Mozaika sa dokonale osvedčí teda na zaoblených a vypuklých plochách, ako sú: oválne obloženie vane, doska umývadla či zakončenie okrúhleho zrkadla.

 

plytki ceramiczne wykonczenie okraglego lustra

 

Spôsob ukladania mozaiky


Predtým, ako sa pustíme do ukladania mozaiky, dôkladne stanovme našu koncepciu a rozmiestnenie dlaždíc. Musíme pamätať na to, že mozaika je ozdobný prvok, ktorý by mal decentne vynikať na jednoliatom pozadí. Okrem toho, použitie mozaiky na príliš mnohých miestach môže spôsobiť zbytočný chaos a pokaziť konečný efekt celého projektu.

 

sposob na ukladanie mozaiki klejenie plytek porady fachowca

 

Dbajte o rovný podklad a precíznosť vyhotovenia


Pred ukladaním mozaiky musíme veľmi starostlivo vyrovnať podklad. Nasledujúcim krokom je rozprestretie tenkej vrstvy lepiacej malty. Aby sme túto činnosť vykonali precízne, mali by sme použiť hrebeň s najdrobnejšími zubami. Pamätajme, ak bude vrstva lepidla príliš hrubá, je veľmi pravdepodobné, že vytečie zo škár. Rozprestierajme lepidlo na menších plochách, aby nevyschlo pred upevnením dlaždíc. Fragmenty mozaiky musia byť ukladané rovno a s veľkou presnosťou. Musíme pamätať na zachovanie vhodného odstupu medzi sieťkami, aby mali škáry rovnakú šírku. Mimoriadne nápomocné pri tejto činnosti budú dištančné krížiky. Užitočná bude aj vodováha, vďaka ktorej budeme môcť zmerať zvislicu a vodorovnicu. Počas škárovania dokonale poslúžia elastické alebo epoxidové škáry, ktoré sú odolné voči znečisteniu, UV žiareniu či hubám a nežiaducim výkvetom. Keď už uložíme našu kompozíciu a skorigujeme šírku špár, oplatí sa utvrdiť celú konštrukciu, jemne a s veľkým citom, pritláčajúc ju k povrchu polystyrénovou alebo gumenou stierkou alebo iným nástrojom. Aby sme dokončili naše dielo po preschnutí mozaiky, stačí ju pretrieť mokrou handričkou. Následne sa už môžeme len tešiť z efektu, ktorý sme dosiahli.

 

rowne podloze pod plytki fugi elastyczne epoksydowe klej mozaika

Pozrite si naše dlaždice do kúpeľne.