Ukladanie mozaiky na stenu, montáž a škárovanie

 

Mozaika je vynikajúci spôsob, ako zatraktívniť vzhľad nášho bytu. Najčastejšie zdobí steny kuchyne a kúpeľne. Treba zdôrazniť, že mozaikové obklady nielen zvýrazňujú uvedené miestnosti, ale predstavujú aj vynikajúcu ochranu pred vlhkosťou.

 

Nástenná mozaika – druhy

Pre všetkých tých, ktorí chcú, aby mozaika zdobila steny ich kuchyne alebo kúpeľne: máme dobrú správu. Po prvé, je to správne rozhodnutie. Nástenná mozaika je skvelé riešenie, vďaka ktorému sa budeme môcť cítiť skvele v našom dome. Po druhé, v obchodoch máme obrovský výber mozaikových obkladov. Výrobcovia nám ponúkajú keramickú, sklenenú alebo kamennú mozaiku v rôznych tvaroch a farbách. Po tretie, už nejaký čas ukladanie mozaiky nepredstavuje väčší problém a s úspechom si môžeme sami vytvoriť našu neopakovateľnú kompozíciu, bez pomoci odborníkov.

 

kompozycja mozaiki szklanej kamiennej ceramicznej instrukcje fachowca plytki kafle

 

Keramická mozaika

Keramická mozaika sa najčastejšie používa v našich domoch. Jej hrúbka zvyčajne predstavuje od 6 do 7 mm. Vyrába sa niekoľkými spôsobmi. Prvý z nich spočíva v narezaní väčších keramických obkladov na menšie prvky. Takto získané obklady sa následne ukladajú na papierovú alebo polyesterovú sieťku. Takéto riešenie je veľmi praktické, pretože značne urýchľuje montáž mozaiky. Druhá metóda je založená na tzv. optickom klame a spočíva v šikovnom narezaní keramických obkladov väčšieho formátu tak, aby imitovali tradičnú mozaiku. Musíme si byť vedomí toho, že týmto druhom obkladov nepokryjeme povrchy so zaoblenými tvarmi. Tretia metóda je najpracnejšia. Z akého dôvodu? Pretože pri výbere tejto metódy musí byť každý prvok mozaikovej skladačky vopred formovaný a následne vypálený s použitím typických nástrojov slúžiacich na výrobu tradičných obkladov.

 

mozaikowa ukladanka wypalanie plytek ukladanie kafli na scianie arabeska montaz

Sklenená mozaika

Niet divu, že mimoriadne efektná a odolná voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu, sklenená mozaika, sa v poslednom čase teší veľkému úspechu. Jej hrúbka zvyčajne predstavuje od 4 mm do 8 mm. Vzniká najčastejšie narezaním tabúľ skla na malé prvky s vopred určenou veľkosťou. Drobné fragmenty sa podrobujú tepelnému spracovaniu alebo brúseniu, vďaka čomu získavajú požadovaný tvar. Sklenená mozaika sa dokonale hodí do kúpeľne a kuchyne, a to nielen kvôli svojej trvanlivosti, ale aj preto, že je odolná voči chemickým látkam.

 

mozaika szklana w pomieszczeniach kuchennych przyklejanie plytek mini cegielka ze szkla ceramiki

Kamenná mozaika

Hrúbka kamennej mozaiky dosahuje zvyčajne 8 alebo 10 mm. Môže byť vyrobená z akéhokoľvek druhu prírodného kameňa. Najčastejšie sa stretávame s mozaikou vyrobenou z mramoru a kremeňa. Drobné prvky sa získavajú tak rezaním kameňa, ako aj jeho lámaním.

 

mozaika kamienna z marmuru kwarcu jodelka szara duzy prysznic mocowanie kafli

Výber mozaiky a čo ďalej...

Keď sa už rozhodneme pre konkrétny typ mozaiky, musíme sa postarať o odborné uloženie. Naša práca bude pozostávať z troch etáp. V prvom rade budeme musieť ideálne vyrovnať rovinu, na ktorú následne uložíme mozaiku. Druhá etapa spočíva v použití špeciálnej lepiacej malty, prispôsobenej druhu podkladu a mozaiky. Posledná etapa je škárovanie. Vyžaduje najväčšiu precíznosť a sústredenie. Aby boli priestory medzi obkladmi rovnaké, môžeme použiť dištančné krížiky. Podľa mnohých odborníkov sú nenahraditeľné pri škárovaní.

 

wybor mozaiki spoinowanie fugowanie klejenie plytek ceramicznych

mozaika na vaňu