Ukladanie obkladov na stenu v kuchyni alebo v kúpeľni sa na prvý pohľad môže zdať ako ťažká a nevďačná činnosť. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Čoskoro vám prezradíme niekoľko tipov, vďaka ktorým bude ukladanie obkladov na stenu jednoduché a príjemné. Začíname s...
Aby sme sa mohli dlho tešiť z pohľadu na obklady, ktoré budú zdobiť naše steny, musíme sa zbaviť všetkej špiny z podkladu. A teda v prvom rade odstraňujeme prach (tu sa výborne osvedčí bežný vysávač) mastnotu alebo zvyšky obkladov po predchádzajúcich prácach.
Podklad, na ktorý montujeme keramický obklad, musí byť stabilný. Ak sa postaráme o tento aspekt našej práce, budeme mať istotu, že obklady budú pevne pripevnené k podkladu a nebudeme sa musieť báť, že sa v krátkom čase odlepia a čo je horšie, popraskajú. Čo musíme urobiť, aby bol náš podklad stabilný? Je to jednoduché! Stačí, ak odstránime všetky vrstvy, ktoré sa odlupujú a sú krehké, a tiež sa zbavíme prípadných nerovností. Pri odstraňovaní menších nerovností sa výborne osvedčí vyrovnávacia malta, zatiaľ čo s väčšími priehlbinami alebo výstupkami si skvele poradí samonivelizačný poter. Pozor: jeho hrúbka nesmie presiahnuť 1,5 cm!
Kedysi používané cementové malty nahradili lepidlá. A našťastie. Stačí, ak ich zmiešame s vodou a hotovo! Je tu však malé ale... S lepidlom to nie je také jednoduché, ako to vyzerá. Po prvé, musíme vybrať správne lepidlo. Po druhé, bezpodmienečne dodržiavať pokyny uvedené na obale. Nesprávne rozmiešanie substancie, príprava „od oka“ hrozí katastrofou v podobe odlepenia a poškodenia obkladov. Prezradíme vám, že v obchodoch sa dajú zohnať rýchloschnúce lepidlá, ktoré sa vyznačujú dobrou priľnavosťou, a tým pádom nestekajú zo stien, čo je v prípade obkladov na stenu – na nezaplatenie.
Ok, už máme vyrovnaný, suchý a hladký podklad. Pripravili sme si aj lepidlo, takže je čas na hlavnú činnosť, a to: ukladanie obkladov. Prácu začíname rovnomerným nanesením lepidla na podklad. Nevyhnutná pri tejto činnosti bude gumená stierka. Jej hladká strana slúži na nanesenie lepidla na podklad. Naopak, zubami stierky rozotrieme maltu po povrchu. Pozor: zuby nie sú rovnaké: v závislosti od druhu obkladov nám výrobcovia ponúkajú stierky s rôznymi veľkosťami zubov. Ak chceme, aby naše steny zdobili veľké obklady, vyberme stierku, ktorá má zuby väčšie.
Ponáhľanie škodí. Aj áno, aj nie. Pri montáži obkladov sa počíta čas. Hodiny začnú tikať hneď po nanesení lepidla, ktoré schne veľmi rýchlym tempom (10-30 minút). Aby ste sa vyhli nadmernému ponáhľaniu, nanášajte lepidlo na malý priestor: najmä keď ukladáte obklady prvýkrát a z pochopiteľných dôvodov venujete tejto činnosti viac času ako obkladač s 30-ročnou praxou. Ak si všimnete, že lepidlo uschlo pred položením obkladov, nič nie je stratené. Musíte však zoškrabať vrstvu lepidla a naniesť ju znova. A, náhodou nestriekajte lepidlo vodou: tadiaľ cesta nevedie. Pri ukladaní obkladov sa fantasticky osvedčia špeciálne krížiky, vďaka ktorým si nastavíte veľkosť škár. Pamätajte: po uložení obkladov im musíte dať oddýchnuť. Škárovanie začíname po uplynutí 1-2 dní po nalepení obkladov.
Získajte exkluzívny prístup! inšpirácie, trendy,
nové produkty, exkluzívne ponuky
a oveľa viac priamo na váš e-mail!